Home » Bez kategorii » Usługi spedycyjne a usługi transportowe

Usługi spedycyjne a usługi transportowe

Będąc właścicielem firmy, będziemy współpracować z producentami, kontrahentami i punktami handlowymi, dbającymi o to, aby nasz produkt osiągał jak najlepsze wyniki sprzedażowe. Jeżeli chcemy, aby nasz towar przeszedł całą tą drogę, ktoś musi to przewieźć do miejsca docelowego. W tym momencie możemy się zastanawiać nad kwestią wyboru odpowiedniej firmy do naszych potrzeb. Powinniśmy zdecydować się na usługi spedycyjne czy usługi transportowe gdynia? Czym się różnią te umowy? Odpowiedzmy sobie dzisiaj na drugie pytanie.

Umowa spedycji to umowa polegająca na tym, że jedna ze stron (spedytor) zobowiązuje się drugiej stronie (zleceniodawcy) do wykonania szeregu usług związanych z planowaniem przewozu, takich jak wysłanie i odbiór przesyłki. Druga strona zobowiązuje się do zapłaty za wykonana usługę. W umowie transportu zleceniobiorca (przewoźnik) zobowiązuje się do przewiezienia przedmiotów lub osób, a zleceniodawca – do zapłaty wynagrodzenia.

 

Wszystko to brzmi podobnie, więc jak nie pomylić się przy tworzeniu umowy i nie nazwać ich błędnie?

Pierwszym, dość oczywistym aspektem dzielącym te dwie umowy jest to, że spedycja nie obejmuje przewozu osób. Podstawowa różnica między spedytorem a przewoźnikiem jest dość jasna – pierwszy organizuje przewóz, a drugi dokonuje faktycznego przewozu. Jeżeli umowa przewiduje samą czynność przemieszczenia ładunku z punktu A do punktu B i nie przewiduje żadnej innej usługi takiej jak zabezpieczenie, załadunek czy zorganizowanie dokumentacji transportowej, mówimy o umowie przewozu.

Jakie mogą być konsekwencje błędnego wyboru? Największym problemem błędnego zakwalifikowania umowy spedycyjnej jako umowy przewozu jest utrata ochrony ubezpieczeniowej. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, że podczas transportu dojdzie do wypadku lub uszkodzenia ładunku, spedytor może odpowiadać za szkody z własnego majątku.

Gdy zagłębimy się w szczegóły dotyczące tych dwóch umów, jesteśmy w stanie zrozumieć co je różni i co obejmuje ich treść. Następnym razem poszukując odpowiedniej usługi dla naszych potrzeb, nie pomylimy się i nie podpiszemy nieodpowiedniego dokumentu.