Home » Bez kategorii » Papier ścierny a może szlifierka – jak wybrać materiał ścierny?

Papier ścierny a może szlifierka – jak wybrać materiał ścierny?

Materiały ścierne na dobre zagościły w sklepach budowlanych oraz hurtowniach. Nie każdy z nas używa ich na co dzień, ale czasami zdarzają się sytuacje, w których papier ścierny, albo taśma po prostu są przydatne. W dzisiejszym artykule podpowiemy, w jaki sposób wybierać ściernicę, żeby nasza praca przebiegła pomyślnie.

Polerowanie oraz ścieranie różnych powierzchni za pomocą materiałów ściernych nie jest prostym zadaniem. Bardzo łatwo bowiem zniszczyć naszą powierzchnię i skazać się na duże straty (jeśli chodzi na przykład o lakier na motocyklu). Aby wszystko przebiegło pomyślnie, musimy pamiętać o tym, by odpowiednio wybrać rodzaj materiału ściernego oraz jego grubość i ziarnistość. Dzięki takiej wiedzy możemy uchronić się przed stratami i źle wykonaną pracą.

1. Czym jest owo ziarno?

Ziarno – najprościej rzecz ujmując – to najmniejsza cząstka każdego materiału ściernego. Przykładowo – kiedy mamy arkusz papieru ściernego i spróbujemy go zniszczyć, rozdrabniając jego powłokę trącą, otrzymamy właśnie ziarno. Ziarno jest jakby ostrzem, dzięki któremu możliwe jest szlifowanie, ścieranie, itp. Udając się do hurtowni materiałów budowlanych, musimy wiedzieć, jakie ziarno jest nam potrzebne i takowe kupić. Jeśli dobrze dobierzemy rozmiar ziarnicy, nie będziemy musieli obawiać się, że zniszczymy obrabiany materiał.

2. Jak dzielą się ściernice?

Oczywiście każdy budowlaniec o tym wie, że są dwa główne rodzaje ściernic – ściernice twarde oraz miękkie. Paradoksalnie – miękkich będziemy używali do obróbki powierzchni twardych, natomiast ściernic twardych użyjemy, gdy nasz materiał będzie cechował się miękkością. Ściernice twarde idealnie więc spiszą się podczas szlifowania drewna, miękkiego metalu oraz materiałów sztucznych – na przykład plastiku. Ściernice miękkie natomiast odnajdą swoje zastosowanie w obróbce materiałów odmiennych – a więc twardych metali (na przykład stali), szkła, kamienia czy też skał, bo takie też bywają materiałami wymagającymi zeszlifowania.

3. Czy muszę znać rozmiar ziarna, idąc do sklepu?

Niekoniecznie. Dobrze byłoby, gdybyś wiedział, jakiego konkretnie materiału ściernego potrzebujesz. Nie jest to jednak wymóg. Zazwyczaj sprzedawcy i doradcy klienta w hurtowniach i sklepach są na tyle zorientowani, że wystarczy opisać im powierzchnię, którą chcemy zeszlifować, by wybrali dla nas najkorzystniejsze rozwiązanie.