Home » Bez kategorii » Na co należy uważać wynajmując apartament w Sopocie?

Na co należy uważać wynajmując apartament w Sopocie?

Coraz częstszym problemem w kwestii turystycznej są tzw. fałszywe kwatery. Wybierając się do Sopotu, liczymy, że kiedy wpłacimy zaliczkę i załatwimy wszystko ze stroną wynajmującą, pozostaje nam w zasadzie tylko tam udać. Niestety okazuje się, że po zaliczce nie ma śladu, a adres apartamentu podany w ogłoszeniu nigdy nie istniał. Z kolei próba ponownego kontaktu nie jest możliwa, ponieważ właściciel zapadł się pod ziemię. Co gorsza, często turyści boją się zgłosić sprawy na policję. Skąd się to bierze? 

Nieistniejący apartament i właściciel

Zaabsorbowani  organizowaniem wyjazdu do Sopotu nie pomyślimy przecież o tym, żeby dokładnie zweryfikować obiekt, który wynajmujemy. To samo tyczy się o osoby, z którą kontaktowaliśmy się w trakcie zawarcia transakcji. Nic w tym dziwnego, ponieważ na papierze wszystko wygląda dobrze. Osoba po drugiej stronie słuchawki była serdeczna i zapewniała, że wszystko na miejscu będzie gotowe. Zachwalała przy tym wysoki standard apartamentu.

Niestety, kiedy jednak prawda wychodzi na jaw, jest już często za późno. „Apartament” jest tak naprawdę pustym, zdemolowanym budynkiem nieużytkowanym od wielu lat, a właściciel jest widmem, nieistniejącym w żadnej bazie danych typu KRS. Potocznie nazywane „słupy” są po prostu podstawionymi ofertami z fałszywymi danymi, mającymi na celu wyłudzenie zaliczek od turystów.

Zaliczki

Zaliczka jest gwarantem, że zarówno najemca, jak i wynajmujący uzgodnili między sobą porozumienie. Jeśli właściciel jej nie wymaga, powinien to być znak ostrzegawczy dla potencjalnego klienta. Przy tym warto pamiętać o tym, że istnieje określony przyjęty pułap kwoty zaliczki, wahający się między 10 a 30 procentami kwoty całkowitej wynajmu. Jest ona też dowodem dla policji, dlatego w razie oszustwa nie trzeba się będzie obawiać, że zostaniemy zupełnie na lodzie.

Ostrzeżenia sopockiej policji

Sopocka policja wskazuje sprawy, w których wieloosobowe grupy ludzi przyjeżdżały do miasta po wcześniejszym wynajęciu apartamentu i nie miały gdzie spędzić nocy. O dziwo adresy budynków i same apartamenty się zgadzały, natomiast ich właściciele nie prowadzili działalności wynajmu. Dlatego tamtejsze organy radzą skrupulatną weryfikację osób zarządzających obiektami mieszkalnymi oraz tego, czy ceny nie są podejrzanie niskie. Warto zaznaczyć, że pensjonaty o większych rozmiarach znajdują się w rejestrze sopockiego Urzędu Miasta.

Podsumowanie

Skala oszustw związanych z apartamentami w Sopocie sprawia, że trzeba szczególnie mieć się na baczności, aby nie skończyć  ze straconymi pieniędzmi, a co gorsza brakiem noclegu. Niestety, często trudno zweryfikować, jaka oferta jest fałszywa, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wybieranie sprawdzonych firm zarządzających apartamentami.