Home » Bez kategorii » Jak planuje się transporty towarów

Jak planuje się transporty towarów

Branża logistyki, tak jak każda gałąź gospodarki, boryka się z pewnymi problemami dotyczącymi każdej firmy. Dziś jednak nie skupimy się na tak szerokiej skali gospodarki, lecz na skali mikro i głównymi problemami poszczególnych przedsiębiorstw na rynku TSL. Jakie działania są podejmowane, aby procesy logistyczne były realizowane sprawnie, skutecznie i przede wszystkim zgodnie z oczekiwaniami Klientów?

Krok pierwszy

Pierwszym elementem realizacji zlecenia firmy zajmującej się transport logistyka jest optymalne zaplanowanie trasy przewozu. Pozwala to na uzyskanie maksymalnych korzyści ekonomicznych, przy zachowaniu bezpieczeństwa ładunku, jak i kierowcy. Dobry specjalista przygotuje trasę na podstawie takie czynniki jak możliwości pojazdu, maksymalną ładowność, ale także ukształtowanie terenu (celowo omija się tereny o dużym nachyleniu) czy rodzaj nawierzchni, aby uniknąć groźnych sytuacji.

Krok drugi

Poza bezpieczeństwem kierowcy ważne jest właściwe zabezpieczenie przewożonego ładunku. Gdy nie zadbamy o to, przemieszczający się po przestrzeni ładunkowej towar będzie stanowił groźbę dla wszystkich uczestników ruchu. Planując taką trasę, należy wziąć pod uwagę specyfikę zlecenia i właściwości transportowanego zamówienia. Przede wszystkim musimy dostosować jego masę do maksymalnej dopuszczalnej ładowności ciągnika siodłowego. Co do samej przyczepy, to zadbajmy o rozważne rozmieszczenie towaru, aby jej przód ani tył nie był przesadnie obciążany.

Krok trzeci

Po przygotowaniu trasy oraz poprawnym załadunku w ramach specjalisty jest kontrola przebiegu trasy. Jest to ważne z dość banalnego powodu, gdyż nieważne jak dobrze przygotowana jest droga, jeżeli ładunek nie dotrze na miejsce przeznaczenia w odpowiednim terminie lub co gorsza, będzie uszkodzony, nikt nie doceni naszych umiejętności planowania. Właśnie dlatego kluczowe jest stosowanie przeróżnych komunikacji na linii spedytor – kierowca, przy pomocy systemów track&trace, radiowych czy czysto lokalizacyjnych tworzonych na podstawie GPS.

Podsumowanie

Sprawne zarządzanie i bieżące likwidowanie problemów występujących w logistyce jest codziennym wyzwaniem dla całej branży. Jest to jednak proces niezdający się mieć końca, ale to ta tytaniczna praca zapewnia to, że firmy logistyczne są w stanie sprostać każdemu, nieważne jak wymagającemu zleceniu. Wszystkie te działania mają na celu jedno – całkowite zadowolenie naszego Klienta.