Home » Bez kategorii » Gdzie najlepiej zlecić przelew zagraniczny?

Gdzie najlepiej zlecić przelew zagraniczny?

Monety na stosie, w tle duży zegar

Czasami zdarza się tak, że musimy dokonać przekazu pieniędzy na rachunek w innym kraju. Niezależnie od tego, czy coś kupujemy, czy chcemy wysłać zastrzyk gotówki do członka rodziny, nie mamy innego wyjścia, jak zlecić przelew zagraniczny. W jaki sposób tego dokonać i co będzie najlepszą opcją spośród tych, które dostępne są na rynku? Poniżej postaramy się rozwiać wątpliwości związane z tym tematem!

Tradycja kontra nowoczesność

Cyfryzacja i digitalizacja wszelkich procesów to już norma, dlatego nikogo nie powinno dziwić, że nawet tak proste rzeczy jak, przelew pieniędzy do innego kraju, można dokonać za pośrednictwem sieci. Oczywiście tradycyjne rozwiązania wciąż są dostępne, jednak jakość dostępnych usług z pewnością nie jest zadowalająca.

Dla przykładu: przelewy zagraniczne oferowane przez stacjonarne placówki pocztowe wiążą się z kosztem 23 złotych oraz dodatkową prowizją w postaci 1% przelewanej kwoty. Jest to koszt, który obowiązuje przy przelewaniu pieniędzy na konto założone w innym kraju, ale prowadzone w polskiej walucie. W przypadku, gdy rachunek prowadzony jest w innej walucie, dochodzą do tego koszty przewalutowania. Ponadto, takie przelewy mogą wiązać się ze sporem czasem realizacji – kilka, a nawet kilkanaście dni!

Kilka bankknotów euro trzymane w dłoni

Nowoczesne sposoby wysyłania pieniędzy na konta zagraniczne to przede wszystkim platformy internetowe, które są wygodniejszym, korzystniejszym i szybszym sposobem na to, by zasilić docelowy rachunek.

Banki a przelewy zagraniczne

Skorzystanie z usług banku często wydaje się najlepszym sposobem na wszelkie czynności związane z obrotem pieniędzmi. Jest to rozwiązanie, które jednak wiąże się z największymi kosztami. Zlecenie przelewu zagranicznego wiąże się w tym przypadku z opłatą za przewalutowanie, procentem prowizji od kwoty przelewu, a także podatnością na zmieniający się kurs danej waluty.

W rzeczywistości trudno jest określić, ile tak naprawdę pieniędzy dostanie odbiorca. Coraz więcej placówek daje jednak możliwość zaznaczenia opcji, która wskazuje ile pieniędzy ma on otrzymać, do czego oczywiście doliczane są pozostałe koszty transakcji. Ile wynosi czas realizacji? To zależy od tego, czy mamy do czynienia z przelewem w systemie SEPA, czy SWIFT.

Ten pierwszy obejmuje banki europejskie i aby przekaz „przyszedł”, potrzebny jest przynajmniej 1 dzień roboczy. SWIFT natomiast obejmuje również banki nieeuropejskie, umożliwiając tym samym wykonanie przelewu zagranicznego do dowolnego kraju. Termin realizacji w tym przypadku to przynajmniej 2 dni robocze – chyba że zdecydujemy się na przelew ekspresowy, naturalnie dodatkowo płatny.

Kilka banknotów wychodzących z portfela

Inne nowoczesne platformy

Do innych platform, które pozwolą nam zlecić przelew za granicę, należą przede wszystkim kantory online. Jest to chyba najlepsze rozwiązanie, jeśli chodzi o poruszane zagadnienia. Na stronie takich internetowych serwisów wymiany walut, mamy wgląd do kursów aktualizowanych w czasie rzeczywistym, dlatego możemy dowolnie wybrać najkorzystniejszy moment transakcji.

Przelew wiąże się najczęściej z ustaloną, stałą prowizją. W zależności od tego, czy dany kantor współpracuje zarówno z bankiem nadawcy, jak i odbiorcy – pieniądze mogą być na koncie docelowym nawet tego samego dnia. W tym przypadku najczęściej odpada też opłata za przewalutowanie.

Podsumowanie

Jeśli zamierzamy zlecić przelew zagraniczny, najlepszym wyjściem będzie zdecydowanie się na skorzystanie z usług kantoru wymiany walut online (np. Dobry Kantor). Inne rozwiązania są albo drogie, albo niewygodne.