Home » Bez kategorii » Czym różni się kredyt i pożyczka?

Czym różni się kredyt i pożyczka?

Pojęcia „kredyt” i „pożyczka”, o dziwo dla pewnej części społeczeństwa pozostają bezpośrednimi zamiennikami. Wbrew pozorom, są one całkowicie odmiennymi od siebie czynnościami związanymi z pieniędzmi, a skutki prawne w obu znacznie się od siebie różnią. W obu wykonujemy teoretycznie to samo – zaciągamy dług, lecz między nimi istnieje kilka poważnych kwestii, które pomogą nam dostrzec różnicę.

Kredyt

Przede wszystkim, pojęcie kredytu jest zarezerwowane tylko i wyłącznie dla instytucji banków. Czynność jego udzielenia jest regulowana przez prawo bankowe. Jego poszczególne artykułu określają elementy konieczne do ustalenia przy jego zaciąganiu takie jak między innymi:

  • kwota kredytu,
  • zasady kredytu,
  • termin jego spłaty,
  • oprocentowanie,
  • cel kredytu.

Pożyczka

Pożyczka to pojęcie o bardzo szerokim znaczeniu. Nie jest zarezerwowane dla żadnej instytucji, gdyż zarówno każda z nich, jak i osoba fizyczna może jej udzielić. Warunkiem jest jedynie to, że pożyczane pieniądze nie należą do osób trzecich. Jej zasady regulowane są przez Kodeks Cywilny. Kolejny z czynników różniących pożyczkę od kredytu jest to, że pieniądze otrzymane z tego tytułu możemy wydać na absolutnie wszystko. Nie ma tutaj określonego celu i nie musimy się zobowiązać do przeznaczenia tych środków na jakiś konkretny cel.

Przy dawaniu pożyczki nie jest obowiązkowe zawarcie umowy pisemnej. Przez jej mniej zobowiązującym charakterze, obie strony mogą zdecydować się na ustne porozumienie, określające warunki jej udzielenia. Oczywiście zalecanym wyjściem jest jednak uwiecznienie tego na papierze, w celu uniknięcia nieporozumień i niepotrzebnych problemów. Inną różnicą jest to, że koszty pożyczki mogą być różne. Udzielane bliskiej rodzinie lub znajomym, mogą być nieodpłatne (pożyczamy i oddajemy tę samą kwotę) lub odpłatne (oddajemy kwotę pożyczoną plus jej ustalony procent)

To kompletnie coś innego

Jak widzimy kredyt i pożyczka rządzą się całkowicie innymi prawami. Ich mylenie może być spowodowane kilkoma problemami. Głównym z nich może być to, że banki często oferują obie usługi swoi klientom, a jako że w obu chodzi o udostępnienie pewnej kwoty pieniędzy – mogą być w umysłach ludzi połączone. Warto czytać dokładnie umowy, które podpisujemy, aby niespodziewanie nie doprowadzić do różnych nieprzyjemności, które utrudnią nam życie.